Sokan érezzük kárát a tavasz-nyár beköszöntének az allergia kiújulása miatt. A tavasz és a nyár csodálatos évszakok, de sajnos sokszor a sűrű ablaknyitogatás miatt könnyen bejutnak a szobába is a pollenek. A szellőztetés elengedhetetlen a nagy melegben, de csak mértékkel ajánlatos.

Légúti allergia

Az elmúlt évtizedekben az allergiás betegek száma majdnem a duplájára nőtt, lassan népbetegségnek számít. Ennek is az egyik leggyakoribb formája a légúti allergia, amelynek kialakulásáért környezeti tényezők ugyanolyan felelősek, mint a genetikai hajlam. Tünetei a tüsszögés, orrfolyás- és dugulás, kötőhártya irritációk, súlyossága pedig az enyhébbtől a nagyon kritikusig (akár kórházi ellátásig is) terjedhet. Mivel sajnos akár akut megbetegedés is kialakulhat miatta, így fokozottan szükséges figyelmet fordítanunk rá, például egy-egy asztma megjelenése igen valószínű lehet.

A légúti allergia okozói és a megoldás

A légúti allergiák, és ezzel együtt az asztma leginkább jellemző okai egyrészt a növényi pollenek. Ezekkel leggyakrabban szezonálisan találkozunk, a virágok nyílásakor és a fák levélbontásakor. Ilyenkor könnyedén belélegezzük az allergéneket, immunrendszerünk és szervezetünk pedig szinte azonnal reagál, és fellépnek a kellemetlen tünetek. Mi pedig zsebkendőhöz, orr- és asztmasprékhez nyúlunk, és próbálunk védekezni, de sokszor csak leginkább a kényelmetlen tünetet kezelni. A megfelelő szellőztetésnek, a jó minőségű nyílászáróknak ilyenkor fokozott szerep jut: a kintről beáramló levegővel az allergének, pollenek is könnyen bejutnak. Az ablak- és ajtónyitásokkal ilyenkor érdemes csínján bánni, és leginkább akkor megejteni a szellőztetést, amikor egy kiadós eső után vagyunk. Ez azért optimális megoldás, mert ilyenkor a pollenek nagy részét az esőcseppek megtapasztják a talajon, a leveleken, tárgyakon, és ameddig a nedvesség tapasztalható, a levegőbe minimális allergén jut. Ilyenkor érdemes bőséges levegőmozgást generálni, és felfrissíteni a benti légteret.
Plusz megoldást jelenthet a nagy melegben, ha olyan légkondit építtetünk be a lakásba, amely rendelkezik megfelelő minőségű pollenszűrővel, mert ez segíthet a szárazabb időszakokban is, amikor a bejáratnál és ablakoknál könnyen beáramlik az allergizáló pollenek tömege.

Poratkák szerepe

A másik nagy csoportját az légúti allergiának a poratkák jelentik, akik az év minden szakaszában jelen vannak környezetünkben, nemcsak szezonálisan. Ágyakban és szőnyegekben főleg: kedvenc helyük a párnák, takarók, matracok, plédek és a gyakorlatilag akármilyen típusú és anyagú szőnyegek. Könnyen belélegezzük őket, észrevétlenül jutnak be a légutakba, sőt sajnos a bőrön keletkező irritációk is jelezhetik ottlétüket. Így tehát nemcsak légúti-, hanem bőrön jelentkező allergiát is okozhatnak. Az ellenük folyó harc leghatékonyabb eszközét a rendszeres, legalább heti rendszerességű ágynemű csere, és a – ha egy mód van rá – legalább heti kétszeri alapos szőnyeg- és lakástextil tisztítás. Mindemellett pedig manapság számos olyan tisztítószert is lehet vásárolni és alkalmazni, amelyek hatékony védelmet nyújtanak ellenük.

Hasonló bejegyzések