Manapság nem győzzük hangsúlyozni a minél korábban, ifjúkorban elkezdett bármilyen rendszeres mozgásforma fontosságát. Valószínűleg éppen a technikai civilizáció térhódításával vált egyre fontosabbá a sportolás kiemelése, mely számos betegség kialakulására hathat preventív jelleggel, és megkönnyíti a fogyókúrázás időszakát is. De mit tehetünk, ha már elmentek felettünk a diákévek, de már nem készülhetünk olimpikonoknak és balett-táncosoknak?

Gyerekkorban látott szülői minták

Életkortól függetlenül a rendszeres edzés nemcsak a fizikai erőnlétünkre lesz pozitív hatással, hanem mentális, szellemi képességeink is fejlődnek általa, melyet legjobb, ha gyerekként kezdünk el. De akkor sincs minden veszve, ha felnőttként indulunk el az egészség ösvényén. Bár a célok és motivációk ebben a korban már eltérőek, hiszen hivatássá talán már nem tehetjük a választott sportot, de felfedezhetünk benne egy nagyon szeretett, aktív hobbit, amely új lehetőségeket nyithat meg előttünk önmagunk felfedezésében. Ha nem láttunk erre szüleinktől példát, valószínűleg nálunk sem szorgalmazták a mozgáson alapuló különórákat, melyek segítségével a mozgás már korán életünk szerves részévé válhat, vagy sikeres életpályát adhat a kezünkbe. Így magunkat ösztönözhetjük, hogy új, pozitív élettani hatású szokásokat emeljünk a mindennapjainkba, mielőtt a testünk el kezdene nem engedelmeskedni nekünk.

Önbizalom hiányos, túlsúlyos generáció

A mozgásszegény életmód nagyon könnyen elhatalmasodhat rajtunk, a modern vívmányok kínálta élvezeti cikkek trónusán ülve, így ha nem vagyunk kellően tudatosak, nagyon hamar gyermekeink követendő mintájává válhatunk, melyet leginkább el akartunk kerülni saját szüleink életéből okulva.  Bár az elhízás sokáig csak a felnőttekre volt jellemző, napjainkban egyre súlyosabb méreteket ölt a gyermekkori elhízás is. A jól megválasztott edzés amellett, hogy felgyorsítja az anyagcserét, javítja a szervezet vérellátását és szellemi teljesítőképességeinket, esztétikai szempontból is fontos eredménnyel járul hozzá a minőségi életünkhöz, hiszen javítja a testtartást is. Az önbizalomhiány nagyon sok gyermek esetén abban nyilvánul meg, hogy nem húzza ki magát, hanyagtartása lesz. A sport beiktatása pont ezeken a beidegződéseken képes változtatni, illetve a lassacskán megtapasztalt kisebb sikerek után mi érezhetjük magunkat kiegyensúlyozottabbnak, ügyesebbnek, erősebbnek, magabiztosabbnak.

A kövérség „ajándéka”

Statisztikák támasztják alá, hogy azok a felnőttek, akik gyermekként is túlsúllyal küzdöttek már, sokkal nagyobb arányban szenvednek a civilizációs és mozgásszervi betegségekben. A túlsúlyos gyermekeknek pedig több mint fele felnőttkorban sem lesz képes megszabadulni a feleslegétől. Fontos, hogy akár magunk, akár a gyermekünk kezd el egy új mozgásformát, ne nehezítsük elvárásainkkal a kezdeti lépéseket, hanem a pozitív változásokra figyeljünk, melyek egész későbbi életünkre pozitív hatással lesznek majd.

Hasonló bejegyzések