Néha nem árt, ha új külsőt adunk az otthonunknak. A fal befedése vagy átfestése pedig bizonyos elteltével mindig ajánlatos, akkor meg kötelező, ha új helyet veszünk birtokba. De mégis, mikor, hogyan érdemes nekiállni a tapétázásnak?

Kezdetek

A legjobb, ha akkor állunk neki a műveletnek, amikor már jó idő van, szerencsére erre most már nem kell sokat várni. A megfelelő mintázatú és textúrájú tapéta kiválasztása nem kis feladat, hiszen a lehetőségek tárháza gyakorlatilag végtelen. Választhatunk sima tapéták közül, de akár poszter tapétát is, utóbbi olyan, akár egy nagy matrica. Ha megvan a tökéletes színű és mintázatú darab, akkor jöhet a munka neheze, vagyis a felhelyezés.
Amennyiben nagyon bizonytalanok vagyunk, rábízhatjuk a dolgot mesteremberre, de azért mindenkinek van egy-két olyan ismerőse, aki ügyes kezű, nem biztos, hogy érdemes erre külön pénzt áldozni. Az a legjobb, ha nem egyedül állunk neki a műveletnek, főleg, ha nagy területről van szó.

Az első lépések

Mielőtt vadul nekiállnánk ragasztani, nem árt, ha végzünk néhány mérést, és fontos, hogy a szegélylécek mindenhonnan el legyenek távolítva. Kerítsünk egy papírlapot, és írjuk fel, mennyi tapétacsíkra lesz szükségünk, és milyen távolságra van a padló a plafontól.
Nem árt, ha a jobb félni, mint megijedni elvet követjük, és áramtalanítunk a tapétázás idejére. Normális időben, lehetőleg kora reggel kezdjük el a munkát, ezt folyamatosan kell csinálni, nem javasolt félkész oldalakat hagyni. Ha úgy érezzük, hogy nem tudjuk befedni egyedül az oldalakat, akkor kérjük segítséget, két kéz amúgy is sokkal hamarabb képes megcsinálni.
A tapétaragasztóval jó, ha óvatosan bánunk: hosszanti és merőleges ecseteléssel – mert, hogy ecsettel kell mindenképpen felvinnünk – vigyük fel a ragasztót a tapéta hátoldalára. Utána mindenképpen kell, hogy várjunk egy keveset, a túlságosan hamar felrakott tapéta könnyen hólyagos és csúnya lehet, utána már néha művészet azt levakarni a falról, úgyhogy legyünk nagyon körültekintőek!

Honnan, hová?

Mindenképpen egy sarokból induljunk el, és haladjunk végig egyenletesen. Ha az egyik fal elkészült, az utolsó darab tapéta lógjon át kicsit a másik falra, így elkerülhető, hogy kilátszódó részek legyenek. Az ablakok körül legyünk óvatosak, mindenképpen méregessünk, hogy mekkora anyagok kellenek. Mindig fentről lefelé csináljunk a tapétázást, sosem fordítva. Fontos, hogy miután felraktuk a tapétát, átmenjünk rajta valamivel, kefével vagy egyéb simító eszközzel, így megelőzhető a hólyagosodás. Magunk dönthetjük el, hogy hogyan történjen az illesztés. Rakhatjuk egymás mellé közvetlenül a tapétacsíkokat, de akkor fennáll a veszélye, hogy nem tökéletes illesztésnél csúnyának fog látszani az egész. Amennyiben átlapolással oldjuk meg a tapétázást, azaz egymásba érnek a csíkok, akkor sokkal szebb eredményt érhetünk el. Ha mintás az anyag, akkor figyeljünk arra, hogy a tapétacsíkok mintázata ne nagyon térjen el egymástól a ragasztásnál.

Hasonló bejegyzések