A gyermek számára nem csak a testi egészsége miatt fontos a rendszeres sportolás, hanem azért is, mert rengeteget fejlődhetnek és tanulhatnak a különböző sportágaknak köszönhetően. A szülő sok esetbe esik abba a hibába, hogy olyan sportra íratja be gyermekét, amely a közelben van.
Az a jó azonban, ha gyermek olyan mozgásformát végez rendszeresen, melyhez valóban van kedve és amit ő választhat ki magának. Ha egy olyan sport van ráerőltetve, ami nem érdekli, nem köti le, unalmasnak találja, akkor lehetséges, hogy egy életre elmegy a kedve az aktív sportolástól.
Egy kisiskolás gyermek számára kifejezetten jók lehetnek az olyan mozgáskoordinációs gyakorlatok, melyek segítik és erősítik a koncentrációját. 7-8 éves gyermekeknél szokták javasolni az atlétikát, a tornát és a különböző küzdősportok kipróbálását is. A sport önbizalmas, önismeretet ad a gyermek számára, emellett elősegíti a szociális fejlődést, a küzdőszellemet és a kitartást is.
Körülbelül a 10. életévében lehet érdemes kipróbálnia gyermekünknek az aszimmetrikus mozgásokat, hiszen ilyenkor eltérő módokban és szinteken tud terhelődni a test, illetve az agy két oldala is. Ilyen lehet például a vívás, a tenisz vagy éppen a snowboard is.
11 éves korra általában már kialakulnak a gyermek egyéni tulajdonságai, ilyenkor már tisztában van azzal, hogy milyen mozgásformában ügyesebb és melyek azok, melyek kevésbé mennek neki. Kevesen tudják, hogy létezik egy olyan tudományos módszer is, mely segíti eldönteni azt, hogy a mi csemeténket pontosan milyen sportra lenne érdemes beíratni.
A több mint 10 éve működő, modern tudományos módszereken alapuló program segít eldönteni azt, hogy a gyermek milyen sportot végezzen. Ahol jól érzi majd magát, hiszen jól tud teljesíteni, így folyamatosan elégedett lesz magával, a sikerélményeknek köszönhetően. Ezt a felmérést leginkább a 8-12 éves gyermekeken érdemes elvégezni, de a szakemberek úgy tartják, akár a 15-16 éves korban sem késő.