Az elmúlt években rengeteg olyan fejlesztés indult a napelem-iparban, amelyek egy jelentős része az átlátszó napelemek kifejlesztésére koncentrált. Az átlátszó, mondhatni üveghatású napelemek megjelenése főként azzal kapcsolatban lenne óriási előrelépés, hogy segítségükkel nem kellene külön objektumokat telepíteni egy lakóház tetőszerkezetére vagy közelébe, elegendő lenne csak az ablakokra felhelyezni ezeket az elemeket ahhoz, hogy helytakarékos és diszkrét módon tudjunk elektromos energiát termelni otthonunkban.

Itt az áttörés!

A napokban pedig megszületett a nagy áttörés, így a korábbi próbálkozások után most végre megszületett az első olyan napelem, amely teljes egészében átlátszó kivitelezést kapott, így a jövőben rengeteg új utat és lehetőséget megnyithat majd a napelem-gyártásban, hiszen ablakok elé, ablakokba, de akár ablakok helyett is alkalmazható lenne. A találmány a Michigani Állami Egyetem kutatóinak köszönhetjük, akik első blikkre csak egy átlagosnak tűnő, átlátszó műanyaglapot mutattak be legújabb találmányukként, amivel kapcsolatban az alaposabb szemügyre vételezés után látható csak, hogy egy különleges szerkezetről van szó, amelynek alkalmazott technológiája szintén láthatatlan.
Az átlátszó napelem lényege ugyanis az, hogy az emberi szem számára teljesen átlátszó felületen egyáltalán nem jut át mindenféle napsugárzás, ennek megfelelően az emberi szem számára teljesen láthatatlan ultraibolya és infravörös sugárzást képes összegyűjteni, azt kivezetni a felület szélén elhelyezkedő hajszálvékony napelem-csíkokhoz, amelyek hasznosítják a benne levő energiát.

Korlátlan felhasználási felület

Az új fejlesztés kapcsán egyelőre egyetlen komolya probléma van, méghozzá a hatékonyság kapcsán. A manapság a kereskedelmi forgalomban elérhető napelemek zöme ugyanis átlagosan 18-25 százalékos hatékonysággal működik, de az átlátszó napelem esetében ez alig 1 százalékosra tehető, amelynek növelésén természetesen folyamatosan dolgoznak a szakemberek. Ne feledjük ugyanis, hogy egykoron a mai, korszerű napelemek első prototípusai sem voltak jobbak ennél, így azok fejlődésével, vagy az ebben használt technológiák előrelépésével egyaránt növekedést produkálhat az átlátszó napelem kihasználtsága, illetve kihasználhatósága.
A Michigani kutatók egyébiránt már konkrét felhasználási ötletekkel és elképzelésekkel is rendelkeznek azzal kapcsolatban, hogy az átlátszó napelemet hol is lehetne felhasználni. Ennek megfelelően nem csak ablakoknál, hanem akár mobiltelefonok, táblagépek vagy egyéb készülékek képernyőjébe vagy külső tokjába, esetleg borításába is be lehetne építeni, aminek megfelelően az eszközt a lemerülés ellen csak ki kell tennünk egy kicsit a napfényre ahhoz, hogy az akkumulátor új életre keljen.

Hasonló bejegyzések