Magyarországon majdnem minden második házasságot felbontanak, így körülbelül minden második gyermeket elvált szülők nevelnek. Ez a számukra nagy hátrányt jelent többféle szempontból is, ezért ha van némi remény a család összetartására, akkor érdemes mindent megtenni ennek érdekében, ám akkor sem szabad bűntudatot érezni, ha mégis a válás mellett dönt a férj és a feleség.
Házasság és pokoli élet
Sajnos sok gyermeknek kell végigélnie azt a szituációt nap, mint nap, hogy szülei házassága papíron még élő, ám a veszekedések állandók, a bántalmazások rendszeresek, és reggeltől estig fagyos, feszült hangulatban kell létezniük. Ez azonban legalább akkora kárt okoz a személyiségükben, mintha a szülők már elváltak volna. A jogi procedúra, a gyermekelhelyezéssel kapcsolatos ügyintézés, a házastársi vagyonközösség elrendezése még nem minden esetben jelenti azt, mindent sikerült megoldani, mert előfordulhat, hogy a szülők már külön élnek, de a gyermek még nem tudja a teljes igazságot.
Feltétlenül közöljük a gyermekkel!
Ha már biztosak vagyunk abban, hogy a kialakult helyzet megváltoztatására nincs remény, akkor mindenképpen vegyünk erőt magunkon, és legyünk őszinték gyermekünkkel is, közöljük vele a tényeket. Ezzel együtt pedig azt is mindenképpen adjuk tudtára, hogy ez nem jelenti azt, hogy őt ne szeretnénk továbbra is ugyanúgy. Fontos azt is tudatosítani a gyermekben, hogy nem az ő hibájából válunk el, hanem azért, mert mi magunk nem szeretnének tovább együtt élni. A válás igen nagy megrázkódtatást jelent a gyermek számára, aki sok esetben értéktelennek, hibásnak, és szerethetetlennek érzi magát emiatt, mert azt hiszi, anya és/vagy apa elhagyják őt, biztosan vele van a probléma.
A szülőkkel szembeni harag
Egy válás során tapasztalható, hogy a gyermek a szülei iránt haragot érez, ami nem más, mint a bűntudat elhárítása. Ezekről is nagyon fontos vele elbeszélgetni, tegyünk meg mindent azért, hogy elfogadja a helyzetet, és segítsünk neki elviselni saját negatív érzelmeit is.